İnsansız Araçlara Bir Yenisi Daha Ekleniyor | İnsansız Araçlar

İnsansız Araçlar

İnsansız Araçlara Bir Yenisi Daha Ekleniyor. İnsansız araçlar, gelişen teknolojileri ile birlikte uzaktan kontrolü sağlanan ve bir kullanıcı gerektirmeyen araçlardır.

Robotik teknolojilerinin nesnelerle birleşmesi ve yapay zekanın bu nesnelere yüklenmesi sonucunda insansız araçlar ortaya çıkmaya başladı.

Kullanım amaçlarına göre programlanan insansız araçlar böylelikle hayatı kolaylaştırıcı, insan gücünün yetmediği ve hayat riski taşıyan görevlerde kullanılırlar.

Günümüzde kullanım alanları bakımından hava araçları, terörle mücadele araçları, yangın söndürme araçları ve bazı markaların prototipi olarak da otomobiller bu araç kategorisine girmektedir.

Fakat yakın geçmişte Fransa’dan gelen bir haber bu araçlara bir yenisinin daha ekleneceğinin müjdecisi konumunda. Fransa merkezli bir firma tarafından üzerinde çalışılan ” Genel Maksat Gemisi” bazı durumlarda aylarca süren deniz seferlerinin çözümü olarak düşünülüyor.

Bu Gemi, bünyesindeki programlar sayesinde uzaktan kumanda edilerek seferlerini gerçekleştiren ve mürettebat gereksinimlerini asgariye indirmek amacı ile tasarlanıyor.

Yakın gelecekte kara sularında görülecek olan bu gemiler aynı zamanda belirlenen bir rota üzerinde belirlenen zamanda kat edeceği yol ile de deniz ticaretine hareket getireceğe benziyor.

insansiz-araclar, insansız araçlar

Dünyanın İlk Özerk, Tam Otomatik ve Düşük Maliyetli Prototip Gemisi Olacak

Konu hakkında açıklama yapan firma yetkilisi bir Norveç ve İngiliz firması ortaklığındaki bu üçlü konsorsiyumun Dünyanın ilk özerk, tam otomatik ve düşük maliyetli gemisinin prototipinin son aşamaya geldiğini ve çok yakın süre içerisinde göreve başlayacağını dile getirdi.

İnsansız Araçların Seri Üretimi Norveç’te Olacak

Prototipi Fransa da üretilen ”İnsansız Gemi” seri üretim olarak ise Norveç’te üretilecek. Genel maksat üretiminin yanı sıra Norveç’te üretilecek olan gemilerin kuzey kutbu seferlerinde buz kırma gemisi olarak da tasarlanıyor.

Böylelikle zorlu şartlarda insan hayatını tehlikeye atmadan diğer gemilere yol açılması amaçlanıyor.

ABD ise kendi ürettiği sürücüsüz gemi ve insansız araçları test etmeye başladı. Genel olarak dünya genelinde üretim için 2020 tarihi gösteriliyor.

Gemi Hakkındaki Çalışmalar ve Gemi Detayları Hakkında Bilgi Verilmiyor

Gemi üretimi hakkında daha fazla detaylı bilgilendirme paylaşması yapmayan şirket yetkilileri, geminin teknik detayları, uzunluğu ve genişliği gibi detayları paylaşmaktan ise kaçındılar.

Böylelikle gemi hakkında bir görsel ve canlandırma yapmanın şu aşamada mümkün olmadığı belirtilirken ilerleyen günlerde söz konusu insansız gemi prototipinin basına açık bir toplantı ile tanıtılması ve teknik bilgilerinin paylaşılması bekleniyor.

Bu sayede daha doğru bilgilerin paylaşılmasının amaçlandığı düşünülüyor.

5 thoughts on “İnsansız Araçlara Bir Yenisi Daha Ekleniyor | İnsansız Araçlar

  1. oyyla.com

    Robotik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte insansız teknolojilerin, ürünlerin önemi artmaya başladı. İnsansız gemi çalışmalarının son dönemde ne noktada olduğunu irdeliyoruz.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir