Maker Hareketi Nedir?

      Maker Hareketi Nedir? için 2 yorum

Maker Nedir? Maker Nasıl Olunur?

Maker oluşumu kendin yap mantığı ile teknolojiyi birleştiren bir harekettir. Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedildiği için insanlara maker hareketi nedir? Sorusu gündeme geliyor.

Maker Hareketi İngilizce bilinen ismi ile Maker Movement, dünyada hızla yayılıyor. Bu akım sayesinde “kendin yap” kültürü ile “teknoloji” birbirine karışıyor.

Maker Kime Denir?

maker hareketi, robotik

Üretim yapan bir kişi eğer ki Maker Hareketi kapsamında ise kendini “Maker” olarak tanımlıyor. Maker birbirinden farklı pek çok makerlığı kapsıyor.

Birbirinden farklı alanlarda yapılan 3D yazıcı ile takı, model uçak, yemek yapmak gibi oldukça farklı ürünler Maker ile yapılmış olarak kabul ediliyor ve bunları yapan kişiler maker olarak adlandırılıyor.

Dale Dougherty Maker Hareketi öncülerinin en önemli isimlerinden biri olarak anılıyor. Onun tanımına göre ise bu hareketin temelini paylaşım, yetenek ve deneyim oluşturuyor. Para kazanmak, ezber yapmak, hırs ise bu hareketin içinde yer almıyor.

Bazı çocukların bilgisayar oynamayı tercih eder iken bazılarının ise bilgisayar kodlaması yapmayı öğrenmesi bu hareketi en iyi açıklayan örnekler arasında yer alıyor. Makerlar olan bir şeyi üretebildikleri gibi hiç olmayan bir şeyi de sıfırdan üretebiliyor.

Üretilen şeyler genellikle insan hayatını kolaylaştıran ürünler oluyor. Eskiden bu ürünleri üretmek oldukça zor iken günümüz teknolojisi ile oldukça kolay bir biçimde yapılıyor. Maker oluşumunun başında üreterek öğrenme düşüncesi yer alıyor.

maker olmaya giden yol – maker hareketi

Maker Hareketi | Yeni Bir Devrim

Maker Hareketi endüstri ve teknoloji alanında yeni bir devrim olarak anılıyor. Dünya’da pek çok kişi tarafından bilinen Wikipedia sözlüğünün de bir Maker hareketi olduğu kabul ediliyor. DIY (Do-It-Yourself) ani kendi kendine yap mantığı ile oluşturulduğu tanımlanıyor.

Hareketi geliştiren ve ilerlemesine yardımcı olan en önemli öge ise İnternet. Makerlerin sık sık kullandıkları araçlar arasında ise 3 D yazıcılar, programlamalar, programlama dilleri gibi çeşitli teknolojik aletler yer alıyor.

Makerların yaptıkları ürünlerin sergilendiği bir fuar da mevcut bulunuyor. Maker Faire olarak adlandırılan fuar 12-13 Kasım tarihleri arasında Mini Maker Fair olarak gerçekleşiyor. Ancak henüz Türkiye’de bir Maker Faire gerçekleşmemiş bulunuyor.

2 thoughts on “Maker Hareketi Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir