Robotik Kodlama Eğitimi Çocuklara ve Gençlere | Robot

Robotik Kodlama Eğitimi

Çocuklara yönelik robotik kodlama eğitiminin günümüzde yaygınlaşmasıyla birlikte birçok firma ve şahıs bu konuda harekete geçti.

Genel anlamda kodlama nedir?, robotik nedir?, robotik kodlama nasıl olur? başlıklarını irdeleyeceğiz.

Bilgisayar ve teknolojilerin ilk basamağı olan kodlama, bilgisayarda yazılım yazmaya, web sayfası oluşturmaya ve teknolojik uygulamalar için bir elektronik dile anlamına geliyor.

Teknolojik sistemin içinde bu yazılımları ya da web sayfa yazma – uygulamaları için yüzlerce kodlama dili var. Eğer temel düzeyde robotik kodlama eğitimi alınırsa pek çok bilgisayar yazılımı yazılabilir.

Daha sonra robotik kodlama eğitiminin püf noktalarına hakim olan birey bu becerisini geliştirerek 3D boyutlu yazılımlar yazabilir hale geliyor.

robotik kodlama

Robotik-kodlama-egitimi

Robotik Kodlama Öğreniminin Yararları

Küçük yaşlarda robotik kodlama ile tanışan çocukların zihinsel, algoritmik ve bilişsel zihin becerileri gelişiyor.

Kodlama eğitimini almış ve bunu bilen bir kişi bilgisayar yazılımları yanında robotik bilgisayarlarla ilgili de kod yazabileceğinden onlara istediklerini yaptırabilir.

Robot kodlama eğitimi, özellikle çocuklara etrafını saran teknolojik makinelerle, bilgi yığınlarıyla ve ayrıca onlarla daha sağlıklı iletişime geçmeleri için yeni bir dil becerisi kazandırıyor.

Dünyada Robotik Kodlama Eğitimi

Türkiye’de robotik kodlama eğitimi dünyaya göre daha sonra önem kazandı. Birçok ülkede robotik eğitimi, ilkokul seviyesinden başlayarak üniversiteye kadar devam ediyor.

Hatta bu konuda ihtisaslaşmak isteyenler üniversite sonrası da bu eğitimleri alma talebinde bulunuyor.

Ülkeler çocukların robotik kodlama işindeki becerilerini geliştirmek için bu konu ile ilgili kişileri konferanslara çağırıyor, kodlama ile ilgili şenlikler düzenliyor, tasarım – kodlama yarışmaları ve robotik kodlama bilim günleri yapıyor.

robotik kodlama

robotik kodlama-robot

Robotik Kodlamayı Türkiye’de Müfredata Alma Çalışmaları

Türkiye’de hali hazırda bulunan Bilişim Teknolojileri dersine ‘kodlama’ ile ilgili bir bölüm eklenecek.

Bilişim Teknolojileri dersi olmayan ilkokullarda ise kodlama eğitimi serbest etkinlikler dersi içinde verilecek ya da ayrıca ‘’kodlama’’ adında bir ders konulacak. Konu ile ilgili içerik TÜBİTAK ile yapılan son görüşmelerden sonra belirlenerek müfredata alınacak.

Türkiye’de Kodlama Eğitimi Nasıl Verilecek?

Robotik teknolojiler ve kodlama eğitimi ile ilgili çalışmalar Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, Sanayi, Ticaret ve Gümrük Bakanlı ile beraber TÜBİTAK’ın içinde olduğu bir işbirliği ile eğitime kaynaşması sağlanacak.

Kodlama eğitimi müfredat olarak uygulamaya başlanırken her düzeyde eğitim verilebilmesi için dijital ortamda olması gerekenler türlü gerekli araç gereçler eğitim için tahsis edilecek.

Robotik Kodlama Eğitimini Kim Verecek?

Türkiye’de Bilişim Teknolojileri eğitiminin bir yan dalı olarak uygulamaya girecek olan ders, yine bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından verilecek. Bununla ilgili müfredat uygulamasından öne dersi verecek öğretmenlere robotik kodlama eğitimleri verilecek.

Öğretmenlere verilecek bu hizmet içi eğitimler isterlerse yüz yüze olabileceği gibi talep eden öğretmen uzaktan eğitim ile de alabilecek.

Robotik Kodlama Öğrenim Materyalleri

Dersin müfredata alınmasıyla beraber eğitim ile ilgili her türlü ses, görsel ve yazılı doküman Eğitim Bilişim Ağı’na da yüklenecek.

Bu yüklenerek öğrencilerin hangi düzeyde olduğu, ne eksiklikleri olduğu ya da hangi eğitimlerini geliştirmeleri gerektiği buradan öğretmenleri tarafından takip edilecek.

İlgili faaliyetler için

2 thoughts on “Robotik Kodlama Eğitimi Çocuklara ve Gençlere | Robot

 1. bilgiadam

  robotik kodlama eğitiminin içeriğinde arduino olacak mı? Ben arduino malzemeleri satın aldım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

  linksearching
  seosozluk

  Reply
 2. oyyla.com

  Robotik ve kodlama öğreniminin önem kazanmasıyla yapılan çalışmaları desteklemek ve çalışmalar hakkında bilgilerin paylaşılması için…

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir