Robot İnşaatlarda | İnşaat Devi Yeni Arayışlarda

Robot İnşaatta | İnşaat Devi Yeni Arayışlarda

İnşaat ile ilgili birçok kanalda milyonlarca dolarlık yatırımları ile kendinden söz ettiren inşaat dendiğinde tek isim olarak görülen Caterpillaar. Her yıl yeni inşaat kolları ile ilgili atılımlar yapmaya devam ediyor. Robot ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlar çok yüksek sayıda.

Robotik teknolojileri ile inşaatta çarpıcı gelişmeler kaydetti.

İnşaatta robotlara yatırım yapan firma sadece yatırımları bugün içinde değil gelecek içinde hazırlayan firma bu sefer gelecek için sağlam bir adım atmaya hazırlanıyor. İnşaat sektörünün lideri bu atılımı ile daha uzun yıllar dünyanın tek lideri olmak için çalışıyor olarak algılandı.

İnşaat ile ilgili birçok konuda değerlendirmeler de bulunan Caterpillaar şirketi yöneticileri yeni yapmayı planladıkları yatırım ile zaman, insan vb. birçok şeyde tasarruf edebileceklerini sadece kendileri içinde değil birçok inşaat şirketi için öncü olacakları görüşünde.

hadrian tek kollu robot, inşaat robotu

Yepyeni Bir Deneyim

Amerika çıkışlı, inşaat lideri Caterpilaar’ın yeni yatırım yapacağı alan yine inşaat sektörü ile bağlantılı.

İnşaat, bina denilince en önemli konulardan biri olan tuğla dizilimi işçiliği gibi para ve zaman kaybı yapan. Bir konuda robotlar ile çalışmayı vadeden, bu konuda geliştirilen bir siteme sahip Avustralya şirketi Fastbrick Robotics, inşaat devinin yeni yarım yapacağı şirket.

Hadrian ismi verilen tuğla yapım ve dizme robotu inşaatların çok daha kısa sürede bitmesi ve maliyetlerin düşmesi için geliştirildi. İnşaat sektörünün geleceği olarak gören Caterpilaar bu şirkete bir yıl içinde büyük bir yatırım hazırlığında.

tek kollu robot hadrian

Hadrian Neler Verecek

İlk olarak Avustralyalı şirket tarafından 2005 yılında projelendirilen ve büyük bir aşama kaydedilen Hadrian. Tamamen başarı sağladığında saate 1000 tuğla gibi çok büyük bir sayıda üretim yapacak ve dizme işlemini, çimento sıvasını tamamlayabilecek.

Proje tamamlandığında bu tek kollu robot bir ev için sadece iki gün zaman harcayacak. Bu kadar iyi bir proje ile Amerikalı şirketin neden yatırım yaptığı ortaya çıkıyor. Proje detayları çok fazla belirtilmese de toplamda Caterpiller 8 milyon dolar gibi bir rakam bu iş için harcayacak.

İlk olarak bunun 2 milyon doları kullanılacak. Yatırım detaylarına göre bu para içinde geliştirme, detaylandırma ve pazar var. Başarılı olursa bu robot ile Amerikalı inşaat devi büyük bir kazanç elde edecek.

 

Robotlar hakkındaki diğer yazılarımız için: robotik

3 thoughts on “Robot İnşaatlarda | İnşaat Devi Yeni Arayışlarda

 1. Emre Eraslan

  Teknolojinin bu denli gelişmesi ne kadar iyi ne kadar kötü olduğunu anlayamaz duruma geldik. İnşaatların da artık robotlarla yapılması aynı zamanda ciddi bir iş potansiyelinin yok olması ve birçok işsiz de demek.

  Reply
  1. robotikrobot

   Uzun yıllar önce sanayi devriminde birçok kişinin yerini makineler aldı. Şimdi Endüstri 4.0 Devrimi var, bu konu hakkında da yazacağım artık birçok iş robotlarla yapılmaya başlandı, ki hayatımızda zaten yıllardır robotlar vardı. Şu sıralarda yaygınlaşmaya başladılar, güçlenmeye başladılar hepsi bu. Yalnız robotlar ağır işleri alacağı için bu sefer de bilgiyle yapılacak işler artacak 30 yıl önce ne cep telefonu faturası ne internet faturası vardı 10-20 yıl sonra da birçok şey eklenecek hayatımıza tabi çıkacak da bir nevi yaşamsal döngü. Bu robotik çağda ayakta kalmanın yolu bilimden, teknolojiden geçer.
   Biz bu yüzden robotik üzerine kodlama üzerine yazıyoruz…

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir